Hastalıklar Ve Tedaviler

Sosyal Anksiyete Bozukluğu (SAB)

Patronla konuşmak, biriyle dışarıda yemeğe çıkmak, konferans vermek, yeni insanlarla tanışmak gibi sosyal ya da hareketli ortamlardan aşırı ve ısrarcı bir şekilde korkmaktır.

 

Normal utangaçlığın aksine, hastalar kendilerini sıkıntıya sokacak ya da küçük düşürecek bir şey yapmak ya da söylemek korkusuyla hasta olurlar.

 

Bu hastalığın başlıca belirtileri şunlardır;

 

Hastanın diğer insanların bakışına maruz kalıp değerlendirileceği sosyal ya da hareketli ortamlarda bulunmaktan aşırı korkmak.

 

Korkulan ortamlardan ya uzak kalınması ya da panik atak şeklinde ortaya çıkabilen yoğun sıkıntı hissetmek.

 

Kalp çarpıntısı, titreme, kas gerilmesi, mide kaynaması, terleme ve yüz kızarması gibi fiziksel belirtiler görülebilir.

 

Herkes bir şekilde bir miktar SAB hisseder. Ancak bu hastalığa sahip kişiler için sıkıntı demek karşı cinsle gezmeye gitmek, terfi etmek, ya da yeni dostlar edinmek gibi diğer insanların kolaylıkla yaptığı basit şeylerden uzak durmak demektir.

 

SAB si olan bazı hastalar hayatlarını, işlerini ve ilişkilerini aşırı biçimde sınırlayacak şekilde bütün sosyal ortamlardan kaçınırlar. Ayrıca çoğu hastada ayrı yeten depresyon, panik bozukluğu, OKB ve alkolizm gibi başka ciddi hastalıklar da olabilmektedir. Daha ileri durumlarda şizoid kişilik bozukluğu dene ve güvenlik kaygıları nedeniyle kendi kendine yalnız yaşayan kişilik formuna dönebilir.

 

Eğer sizde SAB varsa diğer insanların yanında kendinizi aşırı sıkıntılı ve rahatsız hissedersiniz. Sanki herkesin gözü sizin üzerinizde, ne söylediğinizi ya da nasıl göründüğünüzü değerlendiriyordur, güya. Yüz kızarması gibi her hangi bir heyecan belirtisi size çok sıkıntı verir.

 

SAB ailesel olabilir, geçmiş de sıkıntı yaratan bir olaydan olabilir. Genelde otorite figürü olan ebeveynlerle kurulamayan bir ilişki ve ebeveynlerin eleştirel tutumlarıyla yetişme söz konusudur. Ailesel olabilmesi kalıtsal olmasından ziyade yaşanarak aktarılmasıyla alakalıdır. Çoğunlukla “benim babam veya annem de böyledir” derler.

 

SAB neden yakalanmış olursanız olun unutmamamız gereken şey bugün başarılı bir şekilde tedavisi vardır.

 

Nasıl Tedavi Edilir?.

 

Tedaviye en kısa zamanda başlamak ertelememek SAB.nun duygusal zararını azaltabilir, zararlı tepkisel davranışların oluşumunu (alkolizm) durdurabilir ve depresyon gibi diğer ciddi durumların gelişmesinin önlenmesine katkıda bulunabilir. Kişi de SAB ilerlerse, internet bağımlılığı veya alkol bağımlılığına sürüklenebilir.

 

İlaç ve psikoterapi veya kombinasyonu yapılır. Grup terapisi de önerilir.