Hastalıklar Ve Tedaviler,  Öne Çıkanlar

Sorunlu İnternet Kullanımı (İnternetomani)

Günümüz gelişmiş teknolojilerinden olan bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık kullanımından kaynaklanan bir çok problemi de beraberinde getirmektedir. Anneler artık gergin çocuklarını teknoloji aletleri ile avutmakta olup, kendilerine ve işlerine vakit ayırmaktadırlar.

 

Dünya çapında internet kullanımı ve internetle ilişkili davranım sorunları giderek artmaktadır. İnternet kullanıcıları arasında %6 ile %14 oranında sorunlu kullanıcı olduğu tahmin edilmektedir.

 

İnternet, bir bilgi ve iletişim kaynağı olmanın ötesinde, bazı kişiler için “bağımlılığa” dönüşmüş durumdadır. Birçok kişi, gerçek dünyada karşılığını bulamadığı tutkuları ve tutsaklığı sanal dünyada yaşamaktadır.

 

İnternetomanide internet kullanımını abartma vardır ve sosyal, mesleki, eğitimle ilgili bozulmalara yol açar. İnternetomaninin kriterleri; kontrol edilemeyen, planlananın çok üzerinde ve belirgin zaman alıcı internet kullanımı ile meşguliyet ve bu durumun sosyal, mesleki, ekonomik sıkıntı oluşturmasıdır. Yani kişi varoluş amaçlarından uzaklaşarak bilgisayarla beraber yaşamaktadır.

.

İnternet kişilerin bilgisayar oyunları içine saklanmasına izin verdiği ve gerçek ilişkilerden uzaklaştırarak sanal ilişkilere yönlendirdiği bir gerçektir. Bazıları bilgisayarı teselli kaynağı veya heyecan arama vasıtası görebilmektedir.

 

Aşırı internet kullanımı azalmış aile bağları, kişilerin sosyal ilişkilerinin boyutunda azalma, artmış depresyon ve yalnızlık ile beraberdir. Yani kişiler hayatlarındaki boşluğu internetle mi doldurmaktadırlar?. İnternet kullanımı yolu ile toplumdan izolasyonun, internete daha çok bağlanmayı cesaretlendirebildiği, kişinin yabancılaşma hislerini alevlendirebileceği bildirilmiştir..

Cinselliğe düşkünlük ve tehlikeli cinsel davranışlar keza internet ilişkileri aracılığı ile doğabilmektedir. Zorlantılı kumar oynama, cinsel davranım bozukluğu ve zorlantılı alışveriş yapma ile ilgili sitelere de internet aracılığı ile girilebilir. Kişiler sohbet odalarına ve interaktif oyunlara girebilir. Cinsellikle alakalı web siteleri internetin temel elemanıdır ve internet gelirinin büyük kısmı bu siteler tarafından kazanılmaktadır.

İnternetomaninin kendisi bir psikiyatrik durum olmasına karşın pek çok ruhsal hastalıkla da beraber olabilmektedir. Bunlar çekingen kişilik bozuklukları, sosyal fobi, akıl hastalıkları ve kaygı bozuklukları olabilir. Bu kişilerde belirgin sıkıntı ve günlük yaşamda bozulma vardır.

 

Bu kişiler genelde kişiler arası ilişkilerde yetersiz ve aile desteğinden de yoksundurlar. Daha fazla sigara ve alkol kullanımı olur. Bilgisayarla büyüyen çocukların  insani özellikleri zayıflamaktadır.

 

Bu bozukluğun tedavisinde ilaç veya bilişsel-davranışçı terapi gibi psikolojik yaklaşımı içeren geniş kapsamlı tedaviler mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.