Şizofreni

Şizofreni

Nedeni tam olarak açıklanamayan, genelde gençlik yıllarında başlayan süreğen bir bozukluktur. Algıda, düşüncede ve davranışlarda anormallik olur.Gerçeği değerlendirme bozuktur. İnsan ilişkilerinde genel olarak var olan içe dönüklük, hastalık ortaya çıkınca tavan yapar.

 

Arkadaşı yoktur, sosyal hayat biter ve kişi kurduğu anormal dünyada kendi başına yaşar. Genelde ailesine ve en yakınlarına karşı düşmanca duygular besler.

 

Kendi kendine konuşur, güler. Kulağına emir veren sesler gelir. Televizyondan etkilenebilir, kendisi ile alakalı yayınlar yapıldığını düşünebilir. Gerçekte olmayan görüntüler görür ve bunlara inanır. İnsanların kendisine zarar vereceğini düşündüğünden kendini korumaya alır ve özellikle paranoid tipinde saldırgan davranışlar da bulunur.

 

Toplumda şizofreninin tedavi edilemez bir hastalık olduğu şeklinde yaygın ve yanlış bir inanç vardır. Oysa genelde ilaçlar hastalığı tedavi edebilmektedir veya saldırganlığını azaltabilmektedir.

 

Yeni çıkan ilaçlar artık günde 1 sefer vererek hastalığı %90 a varan boyutlarda tedavi edebilmekte hastalığın yozlaştırıcı sürecinden kurtarabilmektedir. Tek tedavi yolu ilaçlardır ve sürekli ilaç kullanmak zorundadırlar.

 

Hasta olduklarına inanmazlar, dolayısı ile ilaçlarını yakınları vermelidir çünkü hasta olduklarını düşünmediklerinden ilaç da kullanmazlar. İlaç reddi gelecek için kötüye işarettir.

 

Şizofreni erişkinleri etkileyen hastalıklar arasında en çok aile sorunları oluşturanlardan birisidir.

 

Günümüzde toplum içinde damgalanma, ayrımcılık ve dışlanmaya maruz kalan en zor durumdaki kesimlerden birisi şizofreni hastalarıdır. Şizofreni hastalarının tümü saldırgan ve tehlikeli değildir.

Yorumlar kapalı